hikmetyavas

Şubat 20, 2011

BÜLENT ARINÇ’A SİTEM

Filed under: Köşe Yazılarım ( Denemeler ) — hikmetyavas @ 8:46 am

BÜLENT ARINÇ’A SİTEM

(Bu yazı, e-postayla tarafımdan Bülent Arınç’ın şahsına gönderilmiş olup, bazı internet gazetelerinde de yayınlanmıştır.)

Sayın Bülent ARINÇ,

Başbakan Yardımcısı sıfatıyla Hakkında yakalama kararı çıkan subaylar için açığa alınma yöntemi uygulanmalı. Tedbir olarak görevden alınmalı ki sağa bakınca tutuklanmış, sola bakınca içerden yeni çıkmış biriyle karşılaşmayalım” diyorsunuz.

Siz, ayni zamanda bir hukuk adamı ve mütedeyyin bir Müslüman olarak biliniyorsunuz.

1. Sayın ARINÇ, bir hukuk adamı olarak; “ Zanlının, mahkeme kararıyla suçu kanıtlanıncaya kadar masum olduğunu” kabul eden hukuk kuralını unuttuğunuzu ve söz konusu subaylara yargısız infazda bulunduğunuzu düşünüyorum.

 2.Diğer taraftan İSRÂ SÛRESİ;

        a. 72NCİ AYET; “Kim bu dünyada gerçekleri görmede kör ise, ahrette de kördür” diyor,

b. 80NCİ AYET; “Ya Rabbi, gireceğim yere dürüst olarak girmemi, çıkacağım yerden de dürüst olarak çıkmamı nasip et” diyor.

 c. 84NCÜ AYET İSE; “ Her insan kendi seciye ve karakterine göre davranır. Kimin daha isabetli olduğunu ise asıl Rabbiniz bilir” diyor.

Sayın ARINÇ, mütedeyyin bir Müslüman olan sizin, yukarıdaki ayetlere uygun davranmadığınıza, gerçekleri görmede kör davrandığınıza, gireceğiniz yere dürüst olarak girip çıkmadığınıza inanıyorum. Çünkü:

1.     Yimpaş isimli yolsuzluk davasında, hakkında tutuklama kararı olanların, Bakanlarınızla kol kola protokol sıralarında oturduklarını görmediniz.

 2.      Deniz feneri (av) adı verilen davada yolsuzlukla suçlanan, emrinizdeki bürokratları görmediniz ve açığa almadınız.

 3.     Savcılar tarafından suç dosyaları tanzim edilmiş ve dokunulmazlıkları oldukları için yargılanamayan milletvekillerinizi görmüyorsunuz.

 4.     Dosyası bulunan bakanlarınızın ve siyasallaşmış bürokratlarınızın, bir tedbir olarak açığa alınması hiç aklınıza gelmiyor.

 5.     Sağa bakınca tutuklanmış ve sola bakınca içeriden yeni çıkmış birilerini görmek istemiyorsanız, öncelikle çok yakın mesai arkadaşlarından uzaklaşmanızı öneririm. 

 6.     Ayrıca, “Gireceğimiz yere dürüst olarak girmek, çıkacağımız yerden de dürüst olarak çıkmak” istiyorsak; askerin siyasete karışmamasını arzulayanlar, askerin içine siyaset sokmamaya ve asker üzerinden siyaset yapmamaya da özen göstermelidir diye düşünüyorum.

 Şüphesiz ki, 84ncü ayetin işaret ettiği gibi “Her insan kendi seciye ve karakterine göre davranır” kimin daha isabetli olduğunu ise, asıl rabbimiz bilir.

Saygılarımla.

Hikmet YAVAŞ (İZMİR)

Reklamlar

Yorum Yapın »

Henüz yorum yapılmamış.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: