hikmetyavas

Mart 10, 2011

EGEMEN BAĞIŞ’A KINAMA

Filed under: Köşe Yazılarım ( Denemeler ) — hikmetyavas @ 6:37 pm

10 MART 2011 tarihli gazetelere yansıyan haberlere göre; Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, tutuklanan gazeteciler hakkında “Hiçbir meslek mensubunun suç işleme hakkı olamaz. Çete kurup şantaj yapma hakkı vermez” diyerek, anılan gazetecileri peşinen suçlu ilan etti.
Bu durum, Anayasa referandumu öncesi yaptığı bazı konuşmalar nedeniyle Egemen Bağış’a göndermiş olduğum e-postayı anımsattı. Tekrar hatırlamakta fayda var:

Sayın Egemen BAĞIŞ,

Beşiktaş Meydanı’nda düzenlenen iftar yemeğinde yaptığınız konuşmada, vatandaşlardan referandumda “EVET” oyu kullanmalarını istediniz ve:

1. “Bu pakete hayır diyenin ya aklında bir zoru vardır ya da  vatan sevgisiyle ilgili bir sıkıntısı vardır” dediniz.
Mardin’de ise, vatandaşların anayasa metnini okumalarını, sonra vicdanlarına danışıp ”evet” veya ”hayır” oyu kullanmalarını istediniz ve:

2. ”Mardin’de vicdansız yok. Hepinizden evet desteği istiyoruz” dediniz.Bu ülkede, Anayasa paketine hayır oyu vermeyi düşünen vatandaşlarımıza, resmen ve alenen “ AKILSIZ, VİCDANSIZ VE VATAN HAİNİ” diyorsunuz.
Konuşmanıza devam ediyor ve:

3. “Hangi ülke demokrasiyi benimsemiş, vatandaşına bireysel özgürlük yaşatmışsa o ülkeler zengin olmuştur. Demokrasilerde çok fakir kalmamıştır. Onun için bizim yapmamız gereken önce ülkemizi demokratikleştirmektir” diyorsunuz.

Sayın Egemen Bağış,

Benim 8 yaşındaki torunum (ellerinizden öper), saçma sapan konuşanlara; “Tebrik ederim. Başarılarınızın devamını dilerim. Sizinle gurur duyuyorum” diyor.

Bu ülkenin Devlet Bakanı ve AB Baş müzakerecisiyle kimler gurur duyar bilemem ama torunuma hak verdirecek derecede,  yaman bir çelişki içinde olduğunuzu düşünüyorum. Çünkü:

     a. Bir taraftan demokrasi ve bireysel özgürlükleri geliştirmekten bahsediyorsunuz. Diğer taraftan, bireysel özgürlük ve demokratik haklarını kullanarak referandumda HAYIR oyu verecek insanları “akılsız, vicdansız ve vatan haini” olmakla itham ediyorsunuz.
 
     b. Demek ki, siz sadece kendinize demokratsınız. Bireysel özgürlükleri ve demokratik hakları ipotek altına alan bu zihniyetin oluşturduğu ortama demokrasi denmez. Sizin kafanızdaki demokrasi, aşiret düzeninde ve cemaatlerde olur. Aşiret reisine veya cemaat liderine biat eden demokrat, biat etmeyen ise akılsız, vicdansız ve hain sayılır.
Gerçek demokrasi; ağaya, beye, efendiye, hocaya, hoca efendiye, şeyhe, şaha, padişaha ve başkana hür iradesini teslim etmeyen, biat etmeyi insan onuruna yakıştıramayan, aklı hür ve vicdanı hür bireyler ister.
 
     c. Ayrıca “Kul değilim, mal değilim, satılık köle değilim” düşüncesi ve özgür iradesiyle HAYIR diyecek herkesi “akılsız, vicdansız ve hain” ilan etme densizliğini size kim bağışladı?
 
     d. Memlekete demokrasi getiriyoruz diye etekleri zil çalan bir adamın, aykırı görüş ileri sürenlere bu denli hakaret etmesi ve küçümsemesi ayıp değil mi?
 
     e. Diğer taraftan, bu konuşmaları dinimizce kutsal sayılan iftar yemeğinde yapıyorsunuz. Hâlbuki ÂLİ İMRAN SURESİ 161nci ve 187nci, BAKARA SURESİ 75nci, 79ncu 174ncü ve NAHL SURESİ 95nci ayetler; “ DİNİ DEĞERLERİ BASİT BİR ÜCRET KARŞILIĞI SATMAYI VE DİN ÜZERİNDEN MADDİ MENFAAT SAĞLAMAYI YASAKLAMIŞTIR

SÂD SURESİ 86ncı ayette ise; peygamberimizin bile “ TEBLİĞİNE KARŞILIK HERHANGİ BİR ÜCRET İSTEMEDİĞİNİ…” vurgulamış ve din üzerinden siyasi ve maddi çıkar sağlamayı menetmiştir.

Buna rağmen siz barışın, huzurun ve kardeşliğin pekiştirilmesi gereken bir yemekte sırf kendi siyasal çıkarlarınız için insanları; akıllı-akılsız, vicdanlı-vicdansız ve vatansever- vatan haini olarak kamplara bölmekten çekinmiyorsunuz.
 
     f.  “Demokrasilerde çok fakir kalmamıştır. Onun için bizim yapmamız gereken önce ülkemizi demokratikleştirmektir” sözlerinizin ise; tam bir şark kurnazlığı olduğunu düşünüyorum. Çünkü:

 
                                             I. Bu sözlerinizle “Referanduma EVET derseniz demokratikleşeceksiniz. Böylece, fakirlikten kurtulup zenginleşeceksiniz” demeye getiriyorsunuz. Böylece kendinizi cin milleti aptal yerine koyuyorsunuz.
 
                                           II. Tek başına demokrasi zenginlik getirmez. Hele, sizin anladığınız anlamda demokrasi hiç zenginlik getirmez, sadece suyun başında olanları ve çocuklarını zengin eder. Örnek olarak, size Amerika’da açlıktan ölmek üzere olan evsizleri (homeless) hatırlatırım.
 
Sonuç olarak; torunum sizi tebrik ediyor, başarılarınızın devamını diliyor, sizinle gurur duyuyor, ellerinizden öperek saygılarını sunuyor.

Hikmet YAVAŞ (İZMİR)
hikmetyavas@gmail.com

Reklamlar

Yorum Yapın »

Henüz yorum yapılmamış.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: