hikmetyavas

Mart 17, 2011

HUYLU HUYUNDAN VAZGEÇMİYOR

Filed under: Köşe Yazılarım ( Denemeler ) — hikmetyavas @ 3:30 pm

HUYLU HUYUNDAN VAZGEÇMİYOR

Bizim hukukçu ve dindar Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcımız Bülent Arınç;  “Ergenekon davasından tutuklu bulunan kişileri şu veya bu sebepten alıp parlamentoya taşımak hiç bir şekilde ahlakı değildir. Hiç bir şekilde etik değildir. Hiç bir şekilde siyasi açıdan doğru değildir”  diyor.

Bir hukukçu olarak; “Mahkeme kararıyla suçlu oldukları kanıtlanıncaya kadar sanıklar masum sayılır” diyen masumiyet karinesini görmezden gelerek, yine kişileri peşinen suçlu ilan ediyor.

Dindar bir Müslüman olarak, İSRÂ SÛRESİ 72NCİ AYETTE; “Kim bu dünyada gerçekleri görmede kör ise, ahrette de kördür” diyen Yüce Rabbimizin uyarısını yine görmezden geliyor.

Haklarında “ kalpazanlıktan, kayıp trilyondan, zimmetten, resmi evrakta tahrifattan, sahte fatura kullanmaktan dava açılmış yol arkadaşlarını parlamentoya taşıyarak milletvekili dokunulmazlığı zırhına kavuşturduklarını” yine unutmuş görünüyor.

Bütün bunlar bana, Bülent Arınç’ın şahsına daha önce göndermiş olduğum aşağıdaki e-postayı anımsattı. Tekrar hatırlamanın ve hatırlatmanın tam zamanıdır:

Sayın Bülent ARINÇ,

Başbakan Yardımcısı sıfatıyla Hakkında yakalama kararı çıkan subaylar için açığa alınma yöntemi uygulanmalı. Tedbir olarak görevden alınmalı ki sağa bakınca tutuklanmış, sola bakınca içerden yeni çıkmış biriyle karşılaşmayalım” diyorsunuz.

Siz, ayni zamanda bir hukuk adamı ve mütedeyyin bir Müslüman olarak biliniyorsunuz.

1. Sayın ARINÇ, bir hukuk adamı olarak; “ Zanlının, mahkeme kararıyla suçu kanıtlanıncaya kadar masum olduğunu” kabul eden hukuk kuralını unuttuğunuzu ve söz konusu subaylara yargısız infazda bulunduğunuzu düşünüyorum.

 2. Diğer taraftan İSRÂ SÛRESİ;

 a. 72NCİ AYET; “Kim bu dünyada gerçekleri görmede kör ise, ahrette de kördür” diyor,

 b. 80NCİ AYET; “Ya Rabbi, gireceğim yere dürüst olarak girmemi, çıkacağım yerden de dürüst olarak çıkmamı nasip et” diyor.

 c. 84NCÜ AYET İSE; “ Her insan kendi seciye ve karakterine göre davranır. Kimin daha isabetli olduğunu ise asıl Rabbiniz bilir” diyor.

 Sayın ARINÇ, mütedeyyin bir Müslüman olan sizin, yukarıdaki ayetlere uygun davranmadığınıza, gerçekleri görmede kör davrandığınıza, gireceğiniz yere dürüst olarak girip çıkmadığınıza inanıyorum. Çünkü:

1. Yimpaş isimli yolsuzluk davasında, hakkında tutuklama kararı olanların, Bakanlarınızla kol kola protokol sıralarında oturduklarını görmediniz.

 2. Deniz feneri (av) adı verilen davada yolsuzlukla suçlanan, emrinizdeki bürokratları görmediniz ve açığa almadınız.

 3. Savcılar tarafından suç dosyaları tanzim edilmiş ve dokunulmazlıkları oldukları için yargılanamayan milletvekillerinizi görmüyorsunuz.

 4. Doyası bulunan bakanlarınızın ve siyasallaşmış bürokratlarınızın, bir tedbir olarak açığa alınması hiç aklınıza gelmiyor.

 5. Sağa bakınca tutuklanmış ve sola bakınca içeriden yeni çıkmış birilerini görmek istemiyorsanız, öncelikle çok yakın mesai arkadaşlarından uzaklaşmanızı öneririm. 

 6. ArıcaGireceğimiz yere dürüst olarak girmek, çıkacağımız yerden de dürüst olarak çıkmak” istiyorsak; askerin siyayete karışmamasını arzulayanlar, askerin içine siyaset sokmamaya ve asker üzerinden siyaset yapmamaya da özen göstermelidir diye düşünüyorum.

 Şüphesiz ki, 84ncü ayetin işaret ettiği gibi “Her insan kendi seciye ve karakterine göre davranır” kimin daha isabetli olduğunu ise, asıl rabbimiz bilir.

Saygılarımla.

Hikmet YAVAŞ (İZMİR)

Reklamlar

Yorum Yapın »

Henüz yorum yapılmamış.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: